Kümnendat korda toimuv Spordinädal laiendab aastatega aina oma haaret ning on toonud sündmuste kalendrisse tänavu juba üle 1100 liikumissündmuse, mis on mõeldud nii algajatele kui ka harrastajatele. Suurima panuse liikumisharrastuse edendamisse annavad haridusasutused. Esimesed Spordinädala sündmused stardivad juba täna.
„Spordinädala juures on oluline see, et seda sisustavad Eesti inimesed ja organisatsioonid ise ehk igaüks meist saab oma kodukohas, mistahes Eesti piirkonnas, ellu kutsuda oma liikumisalgatuse. Lasteaiad ja koolid on näiteks igal aastal olnud aktiivsed liikumissündmuste korraldajad, viies läbi tervisehommikuid, spordipäevi, liikumispause, matku ja põnevaid väljakutseid,“ märgib SA Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse projektijuht ja Spordinädala koordinaator Renna Nelis.
„Spordinädala eesmärk on julgustada liikuma väikeste sammudega aktiivsema elustiili poole eelkõige neid, kes aktiivset füüsilist liikumist mingil põhjusel veel harrastanud ei ole,” ütleb Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse juht Alo Lõoke ning lisab, et regulaarne liikumine on üks kättesaadavamaid ja kindlamaid viise tervena elatud aastate juurde saamiseks.
Spordinädala programmis on tänavu üleriigilised liikumissündmused, kogukondlikud algatused ja avatud treeningud üle Eesti, mille seast on kõigil võimalik leida endale meelepärane liikumisviis, mida tervise nimel harrastama hakata:
- 22.09 Paide-Türi Rahvajooks
- 22.09 Paide-Türi Rahvakõnd Tõnis Niinemetsaga
- 22.09 Tour d’ÖÖ Tallinn 76 X Autovaba Päev
- 22.09 Sportland Kõrvemaa Rattamaraton
- 22.09 Alutaguse Elamusmaraton
- 23.09 Heategevuslik laste Teatejooks29 erinevas kohas üle Eesti kokku 14 000 osalejaga
- 25.09 Tervisejooks ja -kõnd, Kadrioru ööetappTallinnas Kadrioru pargis
- 26.09 Kindral Johan Laidoneri Olümpiateatejooks
- 28.09 kell 12-15 tasuta perepäev #BeActive NightKalevi keskstaadionil Tallinnas
- 29.09 29. Saaremaa Duatlon
- Septembri ja oktoobri jooksul toimuvad Eesti erinevates maakondades maakondlike spordiliitude, kohalike omavalitsuste ja spordiklubide eestvedamisel tasuta avatud treeningud kõikidele huvilistele, kus saab teha tutvust erinevate spordialadega. Info sündmustest jõuab jooksvalt Spordinädala kalendrisse.
„Spordinädal on üks väga paljudest sündmustest Eestis, mis annab oma mitmekesisusega võimaluse proovida uusi spordialasid ja teha seda paikades, kuhu võib-olla igapäevaselt ei satu,“ märkis Lõoke ning lisas, et oluline on viia Spordinädala tegevused ka nendeni, kes igapäevaselt ei liigu ja vajavad selleks positiivset tõuget või innustust.
Iga huviline, nii eraisik kui organisatsioon, on oodatud lisama oma liikumissündmust ka Spordinädala programmi.
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovituste järgi peaksid lapsed ja noored liikuma vähemalt 60 minutit iga päev mõõduka kuni tugeva intensiivsusega, täiskasvanud aga tervise hoidmise nimel liikuma vähemalt 20-30 minutit iga päev.
Möödunud aastal toimus Spordinädala raames üle Eesti 1101 sündmust, kokku registreeriti üle 200 000 osaluskorra. Spordinädala sündmusi algatas 705 erinevat organisatsiooni, kellest suurima panuse andsid haridusasutused.
Spordinädal on osa Euroopa Komisjoni poolt ellu kutsutud üleeuroopalisest liikuma kutsuvast algatusest European Week of Sport, mida korraldatakse 2015. aastast aktiivse eluviisi propageerimiseks.
Spordinädalat korraldab SA Liikumisharrastuse kompetentsikeskus.
Pane tähele:
- liikumine aitab püsida paremas füüsilises vormis, tugevdab lihaseid ja ennetab haigusi;
- liikumine parandab ainevahetust ning aitab alandada või hoida stabiilset kehakaalu;
- liikumine aitab hoida vererõhu korras;
- liikumine hoiab südame tervena;
- füüsiline aktiivsus päeva jooksul annab öösel parema une;
- liikumine parandab õpi- ja töövõimet;
- liikumine vähendab stressi ja ärevust ning ennetab depressiooni.