Liikumisaktiivsuse hetkeseis Eestis

Menüüicon/16/arrow-down

Liikumisaktiivsuse hetkeseis Eestis

Piisav kehaline aktiivsus on oluline tegur hoidmaks head füüsilist ja vaimset seisundit. See vähendab nii südame-veresoonkonnahaiguste, pahaloomuliste kasvajate kui ka vaimse tervise häirete riski.

45%

Elanikest tegeleb liikumisharrastuse või spordiga rohkem kui kord nädalas

Vaata lisaksArrow

37%

15-aastastest on vähemalt viiel päeval nädalas kehaliselt aktiivsed

Vaata lisaksArrow

19%

Vanemaealistest (55+) on rohkem kui 2 päeval nädalas kehaliselt aktiivsed

Vaata lisaksArrow

34%

4. klassi lastest on ülekaalulised või rasvunud

Vaata lisaksArrow

28%

Elanikest omab depressiooniriski

Vaata lisaksArrow

Kõik Eestis teostatud liikumisaktiivsuse uuringud näitavad, et enamus elanikkonnast ei liigu piisavalt selleks, et oma tervist hoida ja tugevdada. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovitab täiskasvanutel tervise säilitamiseks liikuda vähemalt 2,5-5 tundi nädalas mõõduka intensiivsusega või vähemalt 1,25-2,5 tundi nädalas tugeva intensiivsusega. Näiteks, kui liikuda viiel korral nädalas 30 minutit, teeb see kokku 2,5 tundi. Kui liikuda kolm korda nädalas 20 minutit, jääb see soovitusest allapoole. Tervise tugevdamiseks soovitab WHO liikuda nädalas üle 5 tunni mõõduka või üle 2,5 tunni kõrge intensiivsusega. Lapsed ja noored peaksid mõõduka või kõrge intensiivsusega liikuma iga päev keskmiselt vähemalt ühe tunni.

Iga inimene leiab soovitusi, kuidas liikumise abil oma tervist tugevdada, Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse teadmisvara lehelt!

Madal kehaline aktiivsus suurendab terviseprobleemide riski

Eesti inimesed elavad endiselt suure osa elust tervisemuredega. Statistikaameti andmetel on 2023. aasta seisuga meestel sünnihetkest alates tervena elada vaid 56,4 ja naistel 59,5 aastat. Võttes arvesse eesti meeste ja naiste keskmist eluiga, tähendab see, et keskmine eestlane veedab ligi 20 aastat elust mõne terviseprobleemiga silmitsi seistes.​​

Statistikaameti 2023. aasta andmetest selgub, et Eesti inimesed elavad tervena 58 aastat.

On tõendatud, et kehaline aktiivsus on oluline tervise kaitsetegur ja aitab seega suurendada tervena elatud aastaid. Regulaarne füüsiline aktiivsus on kasulik kõige suuremat tervisekadu põhjustavate haiguste ennetamisel. Nendeks on eelkõige vereringeelundite haigused (näiteks südame isheemiatõbi ja hüpertooniatõbi) ja pahaloomulised kasvajad (erinevad vähiliigid). Samuti on uuringud näidanud, et liikumisaktiivsus on tihedas seoses vaimse tervisega, aidates vähendada stressi ja depressiooni.  Madal liikumisaktiivsus on toitumise kõrval ka üheks peamiseks ülekaalulisuse põhjustajaks, mis on viimase 20 aasta vältel olnud tõusutrendis. Viimaste andmete kohaselt on rohkem kui pooled Eesti täiskasvanutest ülekaalulised. Laste seas on olukord samuti muret tekitav – esimese klassi lastest on ülekaalulisi või rasvunuid rohkem kui veerand.