Laste ja noorukite kehaliste võimete monitoorimise süsteemi väljatöötamine ja kasutuselevõtt koolides

Laste ja noorukite kehaliste võimete monitoorimise süsteemi väljatöötamine ja kasutuselevõtt koolides

Soovitud tulemus:

Koolides on juurutatud kehaliste võimete mõõtmise süsteem ja olemas on tõenduspõhiseid andmed laste ja noorukite kohta.

Indikaatorid

Kehaliste võimete mõõtmise kontseptsioon on loodud

Kehaliste võimete mõõtmise kontseptsioon on piloteeritud

Kehaliste võimete mõõtmise kontseptsioon on rakendatud

Lühiülevaade

Lisaks kehalisele aktiivsusele ja istuva aja vähendamisele mängivad inimese tervise olulist rolli ka kehalised võimed, mis loomulikult on seotud suuresti ka kehalise aktiivsusega. Viimased suuremad andmete kogumised jäävad eelmise sajandi 90-date algusesse ning hetkel puuduvad Eestis usaldusväärsed pikaajalised andmed laste ja noorte kehaliste võimete kohta.
Ka Euroopa Liidu Ülemkogu soovitas liikmesriikidel arendada teaduslikel alustel põhinevaid kehaliste võimete seiramise vahendeid, mille abil oleks võimalik objektiivsetele andmetele tuginedes planeerida tegevuskavasid laste ning noorte kehaliste võimete (ja seeläbi ka tervise) parendamist.
Sellest tulenevalt oleks oluline ka Eestis rakendada laste ja noorte kehaliste võimete andmete kogumist ning vastava tugisüsteemi loomist.
HTM- i tellimisel on TÜ poolt valminud kehaliste võimete mõõtmise kontseptsioon. Piloteerimine oli algselt kavandatud 2023 aastasse, kuid lükkus 2024/25 õppeaastasse. Enne on vajalik uurida koolide valmidus vahendite osas, et kehalisi võimeid mõõta.

Progress
33%
Ajaplaan
2023
2026
Vastutaja

Haridus- ja Teadusministeerium

Partnerid

Tartu Ülikool