28. veebruar on rahvusvaheline ülekoormusvigastuste teadvustamise päev, mille algataja ja eestvedaja on Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuur (European Agency for Safety and Health at Work). Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse teadusnõunik ja treener Henek Tomson tuletab tööandjatele ja kontoritöötajatele meelde, et istuvast tööst ja sundasendist põhjustatud luu- ja lihaskonna vaevusi saab ära hoida teadliku liikumise ja kontorivõimlemisega tööajal.
Ülekoormusvigastuste alla kuuluvad istuvast tööst ja sundasendist tingitud luu- ja lihaskonna vaevused. Need võivad tekkida nii üla- kui ka alakehas, sealhulgas õla- ja kaelapiirkonnas, randmetes, küünarnukkides ja põlvedes, ning olla tingitud tööst, mis nõuab ebaloomulikku asendit ja ebaharilikke või korduvaid või kiireid liigutusi.
„Kontorivõimlemine ning töökohal liikumispauside tegemine on üks võimalustest, kuidas istuvas või sundasendis tekkivaid lihasvaevusi leevendada või ära hoida,“ märkis Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse teadusnõunik Henek Tomson ning lisas, et liikumine tööpäeva jooksul aitab lisaks keha liikuvusele ka vaimu värskena hoida. Veel tõi Tomson välja, et füüsilisele liikumisele keskendumine aitab puhata ka pead, et tööga aktiivsemalt jätkata. „Liiga kauaks istuma jäädes aeglustub inimese verevarustus, mõte ei jookse enam nii kiiresti ning mingil hetkel tekib lihtsalt vaimne väsimus, mille järel võib töö produktiivsus hüppeliselt langeda. Seega iga 60 minuti sees peaks olema ligi 6 minutit töörutiinist väljatulekut, mida on soovituslik täita liikumisega,” märkis Tomson. „Ka suurendab liikumine õnnehormooni taset kehas, mis tähendab, et liikudes tõuseb töötaja motivatsioon ning rahulolev töötaja on ju teadupärast alati ka produktiivsem,“ lõpetas Tomson.
Näpunäiteid liikumispausiks kontoris:
- pea koosolekuid väljas jalutades;
- siseruumides koosolekut pidades tee seda püsti või liikudes;
- kui istud, siis vaheta tihti asendit, nii ei kogune koormus vaid ühele lihaskonnale;
- joo päeval piisavalt vedelikku, sest keha hüdreerimisel on suur mõju energia tasemele ja ajufunktsioonile;
- harjutusi kontorivõimlemiseks leiad SIIT.
Ideid tööpäeva liikuvamaks muutmisel: