Tallinna avalikele spordiväljakutele paigaldatakse pallikastid lastele vabalt kättesaadavate mänguvahenditega

Liikumisharrastuse kompetentsikeskus koostöös Euroopa Spordipealinn 2025 tiitli saanud Tallinna linnaga paigaldavad pilootprojekti raames Tallinna avalikele spordiväljakutele 42 pallikasti erinevate spordivahenditega, mida saavad lapsed, noored ja pered kasutada aktiivseks ajaveetmiseks õues. Pallikaste plaanitakse suve jooksul paigaldada Tallinnale lisaks ka teistesse Eesti piirkondadesse.

Pallikastide mänguvahendid on kõigile vabalt kasutada. Pilootprojekti eesmärk on pakkuda lastele ja noortele rohkem võimalusi aktiivseks ajaveetmiseks ning hinnata, kas liikumis- ja mänguplatsidel tasuta kättesaadavate mänguvahendite olemasolu tekitab lastes ja noortes rohkem huvi õues liikumise ning pallimänguväljakute kasutamise vastu. Samuti hinnatakse, kas pallikastide haldamine osutub kulutõhusaks ja jätkusuutlikuks.

„Uuringud näitavad, et 10–17-aastastest Eesti lastest ja noortest liigub iga päev vabal ajal õues ainult 7–11%. Eesti õpilastest on liigse kehakaaluga iga kolmas poiss ja iga neljas tüdruk ning see probleem on laste seas aastatega süvenemas. Viimase 10 aasta jooksul kasvab järjepidevalt depressiivsete episoodide ja ärevushäirete esinemine teismeliste seas. Regulaarne liikumine ja ekraanist eemal veedetud aeg on kindlad viisid, mis aitavad neid probleeme nii leevendada kui ka ennetada,“ ütles Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse juht Alo Lõoke. „Pallikastide pilootprojektiga soovime tuua rohkem lapsi ja noori õue liikuma ja mängima ning aidata sellega kaasa nende püsiva liikumisharjumuse kujundamisele. Kutsume üles ka lapsevanemaid oma lastele eeskuju näitama ning lastega koos rohkem vaba aega õues aktiivselt veetma,“ lisas Lõoke.

Pallikastid paigaldatakse suve jooksul Tallinnale lisaks ka teistesse Eesti piirkondadesse vastavalt haldamise kokkulepete sõlmimisele kohalike omavalitsustega.

Ülevaate projektist ja pallikastide asukohtadest saab Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse veebilehelt.

Kõik soovijad – ettevõtted, spordiklubid ja eraisikud –  saavad palle annetades panustada sellesse, et pallikastide sisu oleks mitmekesine ja mänguvahendeid jaguks kõigile huvilistele. Soovist hakata pallidoonoriks tuleb teada anda aadressil info@liigume.ee  või võtta ühendust pallikasti kaanele märgitud kohaliku haldaja kontaktiga otse.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) liikumissoovituste kohaselt peaksid lapsed ja noored oma tervise hoidmise nimel liikuma vähemalt 1 tund iga päev mõõduka kuni tugeva intensiivsusega. Täiendavalt tuleks teha vähemalt kolmel päeval nädalas tugeva intensiivsusega tegevusi, lihaseid ja luid tugevdavaid harjutusi. WHO juhib tähelepanu ka sellele, et tähtis on iga päev vähendada istumisaega ja vaba aja veetmist ekraanide ees.